مانيفست ميانه راه

 به خاطر خواننده گدايی نمی کنم

 

نمی خواهم اين حرف احمقانه هدايت را نشخوار کنم که برای سايه ام می نويسم؛ سايه ژلاتينی لرزان روبروی شمع. نه! کسی برای سايه اش نمی نويسد. ما با واژه هايمان جلوی مخاطب عريان می شويم تا مخاطب از پل واژه هايمان عبور کند و برسد به روحی که در آن دميده ام.

اما بهانه اين حرف ها نوشته ای بود از دوستی که ايراد «يک سال ثانيه» را ضعف تبليغات دانسته بود و شاهد هم آورده بود که يک سال ... به قحطی بازديدکننده دچار شده.

اظهار نظر اين دوست عزيز البته به جای خود منطقی است اما از سويی اينجا ما ماکارونی توليد نمی کنيم که هم محصول را بسازيم و هم آگهی بازرگانی اش را. بماند که خيلی ها با نوشته هايشان مثل ماکارونی رفتار می کنند٬ به وبلاگ ها حالا از هر طيف و دارو دسته ای که باشد٬ سر می زنند و جمله چندش آور « من آپم خوشحال می شم به وبلاگ من سر بزنی » را هی مثل طوطی بلغور می کنند. اعتراف می کنم از هيچ جمله ای به اين اندازه بدم نيامده و حالم را به هم نزده. اين را هم بگويم که پرشين بلاگ بيش از حد٬ جنگلی طراحی شده و متاسفانه حجم عظيمی از اين جنگل٬ زباله های جاگير و به دردنخور با غلبه و غليان سانتی مانتاليسم از سوی دختر خانم هايی است که پسر تخسی سر کارشان گذاشته.

دوست عزيز آقای بابک م! من با همه احترامم به خواننده به خاطر او گدايی نمی کنم و البته به وبلاگ های شلوغ پر رفت و آمد هم هميشه مشکوک بوده ام. در خوش بينانه ترين حالت٬ صاحبان اين وبلاگ ها پيش از آنکه تخيل و انرژی شان را روی پرداخت و انقياد مطلب متمرکز کنند٬ کاسه ای بر می دارند و وقت و بی وقت  از اين خانه به آن خانه برای آش نذری نپخته شان٬ ماش و لوبيا و عدس جمع می کنند.

برای رفع سو تفاهم باز می گويم برای خواننده می نويسم اما کمی ماکياولی و غير اخلاقی خواهد بود اگرتصور کنيم هدف٬ وسيله را توجيه می کند و می شود به هر شيوه به شکار مخاطب رفت و دست و پايش را در رودربايستی به ظاهر مدنی بست بلکه آمار نظرات مراجعان بالاتر برود و جلوی دختر خاله و پسر عمه و در و همسايه رو سفيد و سربلند بيرون آمد.

من با نوشته هايم مثل ماکارونی رفتار نمی کنم البته ماکارونی نويس و کلمه نويس هر دو دنبال مشتری اند با اين تفاوت که ماکارونی نويس٬ دنبال مشتری کمّی می گردد و کلمه نويس دنبال مشتری کيفی. بداقبالی بزرگ و تاسف برانگيزی خواهد بود اگر مشتريهای کيفی دچار پژمردگی شده و کم و کمتر شوند تا به روزی برسيم که ببينيم برای سايه هايما ن می نويسيم.

 

/ 6 نظر / 3 بازدید
axemah

وای آقای فرامرزی و اينهمه عصبانيت من که باور نمی کنم ... شما استاد اساتيد هستيد اصلا نون هم به کسی قرض نمی دم ... کی اينطور شما رو از کوره بدر برده ؟!؟؟!؟! هرکسی فقط يکی دو متن از نوشته های شما رو بخونه به هنر شما پی می بره ... بنظر من نوشتن شما خيلی حرفه ای و از روی اصول است و وبلاگ نويسايی مثل من که فقط کلمه پشت سر هم رديف می کنيم به غبار بعد از گرد نوشته های شما هم نمی رسيم ... من که جديدا جرات نظر دادن برای متن های شما رو ندارم اما خواننده ی شما هستم هرچند ممکنه چند تا متن و يکجا بخونم اما از هيچ کدوم از نوشته هاتون سر سری نگذشتم ... آقا بفرماييد ک ليوان آب خنک نوش جان کنيد و اصلا از حرف های دوستان دلگير نشيد ...

علامت سوال

من از اين ٬ديد و بازديد٬ هاي وبلاگي اين استفاده رو مي برم كه براي نوشته اي كه منو تحت تاثير قرار ميده پيام بذارم تا نويسنده ش درباره ي كلمه هايي كه من سر هم ميكنم نظر بده. اما يه وقتي هم هست كه به مطلبي برمي خورم كه منو خواننده ي هميشگي وبلاگ مي كنه. اينكه خيلي از وبياگ نويسها با ۷۰-۸۰ تا بازديد مي خوان ركورد بزنن در حالي كه تو صفحه دو خط بيشتر ننوشتن خب اين چيز ديگه ست. اگه صادق هدايت براي سايه ش نمي نوشت شايد الآن از خوندنش انقدر لذت نمي بردم.

زندگی دوباره

کسی اين انتظارو نداره مخاطب فقط ميخواد به احساسش احترام بذاری فقط همين ممنون از اين که سر زدی بازم يه سری بزن .....

جمشید جم

سلام دوست گرامی و عزيزم.جناب فرامرزی.من خودم هميشه به وبلاگهای پر مشتری؟ حسوديم ميشه ولی وقتی پيامها را مرور ميکنم از حسادت خودم پشيمون ميشم.البته وبلاگهای بسيار زيبايی نيز داريم که خوانندگانی فهيم و هنرمند دارند.ولی من خودم به همين چند دوست بسيار عزيزی که دارم منجمله شما دلخوش هستم.از حرف ديگران هم ناراحت نشويد و موضع گيری نکنيد کافيه فقط پيامش را محو کنيد انگار نه انگار که چيزی گفته.پيروز باشيد.................

sattar

سلام حالا چرا بحث ماکارونی را پيش کشيدی اصلا تبليغات ماکارونی اين روز ها خيلی کم شده . این روزا تبلیغات آزادی واردات خودرو آزادی ماهواره ازادی طرز لباس پوشيدن جوانان و...... خيلی بيشتر از ماکارونی مادر مرده شده تازه با اين حرفات کلی به صنايع غذايی کشور لطمه زدی آقای فرامرزی يه کم رعایت کن.

aasi

نه نيستم ! خوب می نويسی واسه همين سعی می کنم سر فرصت بيام نوشتتو بخونم